PROBLEM WAGI CIĘŻKIEJ

CZYLI  ILE WAŻY TORNISTER / PLECAK UCZNIA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 ?

Przeciążone tornistry / plecaki są  - obok braku aktywności fizycznej – jedną  z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży wad postawy.

Zbyt ciężki tornister / plecak może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, skutkiem czego jest boczne skrzywienie kręgosłupa czyli skolioza. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana a także stopy. Wady postawy nabyte w dzieciństwie i w wieku szkolnym ujawniają się najczęściej w wieku dojrzałym. Najczęstsze dolegliwości to: zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, bóle kończyn i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

W naszej placówce przeprowadziłyśmy Akcję „Tornister”. Polegała ona na zważeniu tornistra / plecaka każdego ucznia obecnego w szkole z całym wyposażeniem w danym dniu. Starałyśmy się prowadzić akcję w takich dniach, kiedy uczniowie mieli najwięcej lekcji i wszystkie się odbywały.

Badaniami objęto łącznie 283 uczniów naszej szkoły  W tym aż 143 uczniów miało tornister / plecak ważący ponad 3,5 kg !!!

Rekordzistą w klasach I – III był uczeń, którego plecak               ważył 6,7 kg.

W klasach IV – VI uczeń przyniósł ze sobą plecak ważący             7,8 kg.

Generalnie uczniowie noszą za ciężkie tornistry / plecaki.

Trudno rozwiązać problem przeciążonych tornistrów / plecaków. Skala problemu narzuca potrzebę potraktowania działań zaradczych w tej kwestii jako ważnego elementu edukacji zdrowotnej.

KONIECZNA JEST ELIMINAJCA ZBĘDNYCH OBCIĄŻEŃ UCZNIA.

KILKA RAD, CO ROBIĆ, ABY TORNISTRY / PLECAKI NASZYCH DZIECI BYŁY LŻEJSZE:

DROGI RODZICU!

• Przy zakupie tornistra bierz pod uwagę nie tylko wygląd, ale również jego ciężar. Są tornistry / plecaki, które bez zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.
  • Skontroluj szelki tornistra / plecaka, które powinny być mocne, szerokie i regulowane
  • Tornister / plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany
  • Zeszyty powinny być w cienkich okładkach
  • Jeśli to możliwe należy zamieniać zeszyty grube na cieńsze
  • Należy prowadzić systematyczną kontrolę tego, co dziecko pakuje do tornistra / plecaka  - czy nie zabiera ze sobą zbędnych przedmiotów, materiałów
  • Proponujmy dziecku lżejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach

NIECH KONTROLA TORNISTROW / PLECAKÓW NASZYCH DZIECI STANIE SIĘ CODZIENNYM NAWYKIEM.

Opracowały : Agnieszka Czernecka

Wiesława Kozak