Jak każdego roku nasza „Dwójka” hucznie świętowała swój kolejny już roczek istnienia. Tym razem nie było „Sto lat…”, ponieważ nasza solenizantka ma już lat aż ….107!

30 marca 1912 roku w szkole rozbrzmiał pierwszy dzwonek, nie możemy o tej dacie zapomnieć i każdego roku obchodzimy urodziny naszej szkoły. Nie inaczej było również w tym roku.

Dzień obchodów Święta Szkoły był bardzo uroczysty. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i jak wypada, w tak uroczystym dniu przyszli elegancko ubrani. W nagrodę nie było pytania i klasówek! To chyba uczniów najbardziej ucieszyło. Ale to jeszcze nie koniec! Oczywiście musiała być jakże uroczysta akademia. Sala gimnastyczna była przepięknie przystrojona. Główną rolę odegrały tutaj plakaty pt.” Moja klasa z Jadwigą w tle”. Każda klasa na święto szkoły miała za zdanie przygotować taki plakat. Pomysłów na przedstawienie Jadwigi na tle klas było bardzo wiele, prace były bardzo kolorowe i naprawdę starannie wykonane. Wszystkim należą się ogromne brawa za takie zaangażowanie.

Akademię obejrzeli wszyscy uczniowie klas 1-8. Niezwykle uroczystym momentem było odśpiewanie hymnu i wprowadzenie sztandaru. Jako że szkoła nosi imię Jadwigi Śląskiej, w tak uroczystym dniu nie mogliśmy zapomnieć o poświęceniu ludzi walczących w Powstaniach Śląskich (rok 2019 ogłoszono rokiem Śląskich Powstań) i krótko przybliżyliśmy ich historię. Potem przyszedł czas na przedstawienie historii szkoły w pigułce, przypominając najważniejsze wydarzenia z jej istnienia. Po wyprowadzeniu sztandaru przyszedł czas na chwilę zabawy. Uczniowie przedstawili króciutką scenkę o szkole w „krzywym zwierciadle”, jak to Jasiu nie ma czasu na naukę, bo kto za niego telewizję w tym czasie poogląda? Na koniec na stację przy ulicy Katowickiej 47 wjechała wielka szkolna lokomotywa z mnóstwem wagonów, w których pełno jest zadań, rozkładów i pomocy dydaktycznych. Nie zabrakło w nich także mowy o ulubionych nauczycielach i dyrekcji, bez których szkoła nie byłaby już taka sama. Podczas akademii nie mogło zabraknąć występu naszych tancerzy. Pięknie zaprezentowały się „Wiolinki” oraz „Młode Pszczynioki”.

I to jeszcze nie wszystko. Czwartoklasiści wyruszyli na szkolne podchody, szukali odpowiedzi na wiele, również bardzo podchwytliwych pytań, np. ile stolików jest w jadalni, czy który numer pokoju ma gabinet pani pedagog. Uczniowie klas 5-8 musieli się wykazać wiedzą i odpowiedzieć na pytania dotyczące szkoły: Jak ma na imię Pani dyrektor? W którym roku szkole zostało nadanie imię Jadwigi Śląskiej? oraz wiele innych. Myślicie, że było prosto? O nie! Kamizelki ratunkowe poszczególnych drużyn, by reszta uczniów mogła pomóc, ruszyły już na początku. Szkoda, że podpowiedź mogłaby tylko jedna!

Na szczęście wszystko się udało! Uczniowie bardzo miło przeżyli ten dzień i wykazali się duża wiedzą na temat szkoły. Najlepszych nagrodziliśmy!

Agnieszka Sinka-Pietras

Monika Mazurczyk