„Piątek mieniący się kolorami bieli i czerwieni”

Rok 2018 jest niezwykły, ponieważ 11 listopada obchodziliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji w całym kraju świętowanie odbywało się nader uroczyście. Nie inaczej jest także u nas. W naszej szkole także chcieliśmy przeżyć to święto w sposób szczególny.

W dniu 9 listopada nasi uczniowie i nauczyciele przygotowali szereg inicjatyw patriotycznych, które  miały na celu uczczenie 100-lecia niepodległości. Hasłem tego dnia była Polska Niepodległa i jej symbole narodowe.

Dzień rozpoczęliśmy niezwykle uroczyście od „Śniadania w barwach narodowych”, które było okazją do wspólnego spędzenia czasu. Następnie przyszedł czas na ciekawą akademię przygotowaną przez naszych szóstoklasistów. Była to krótka lekcja historii, przygotowana w bardzo przystępny sposób. Rekwizyty i dekoracja sali w pełni oddawały nastrój i podkreślały charakter uroczystości. W czasie akademii o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”- nasz hymn narodowy. Na zakończenie wystąpili pierwszoklasiści, którzy pokazali swoją miłość do kraju poprzez piękne zaśpiewanie piosenki „Moja Ojczyzna". Po akademii rozstrzygnięto szkolny konkurs historyczny "100 lat Polski Niepodległej", w którym dwuosobowe drużyny z poszczególnych klas musiały się wykazać niezwykłą wiedzą na temat długiej drogi Polski do odzyskania niepodległości w roku 1918 i tych 100 lat, kiedy już możemy się cieszyć wolnym krajem. W tym dniu uczniowie wzięli udział w niezwykłej lekcji żywej historii „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”. Dzięki niej każdy uczeń mógł się dowiedzieć jeszcze więcej o przeszłości swojej ojczyzny i jej walce o odzyskanie niepodległości.

      I to jeszcze nie koniec naszego świętowania. W każdej klasie można było poczuć się patriotami, a to za sprawą niezwykłych gazetek ściennych. Każda klasa przygotowała salę na szkolny konkurs na gazetkę klasową pt. "Sto lat Polski Niepodległej". Klasy mieniły się bielą i czerwienią, przystrojone były flagami i symbolami narodowymi. Wystrój klas sprzyjał więc dalszemu świętowaniu, już podczas zajęć lekcyjnych. I tak oto podczas lekcji też nie zapomnieliśmy o wspólnym świętowaniu. Czytaliśmy książki związane tematycznie ze świętem niepodległości, recytowaliśmy poezję patriotyczną, oglądaliśmy animację „Polskie Symbole Narodowe”. Nawet na języku angielskim uczniowie świętowali "Independence Day", czyli Dzień Niepodległości , zapoznając się ze słownictwem związanym z symbolami narodowymi. Uczniowie klasy Ia uczestniczyli w ciekawym spotkaniu z dziadkiem jednej z uczennic, który opowiadał o swojej pracy w jednostce  wojskowej, prezentował fotografie, jednak chłopaków najbardziej zainteresowały informacje o czołgach.

Nie tylko sale lekcyjne, ale też korytarze przystrojone zostały pięknymi gazetkami m.in. „100 krajobrazów Polski na 100-lecie Niepodległości”, „Nasza Polska Biało-Czerwona" oraz flagami czy orłami wykonanymi własnoręcznie przez uczniów młodszych klas.                                                                                                                             Jak widać, w naszej szkole dzień ten był wyjątkowy. Każdy mógł w ciekawy sposób poznać historię naszego kraju, a przede wszystkim uroczyście przygotować się do Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie mogli spokojnie świętować, ponieważ tego dnia nie było pytania ani klasówek!

Wszystkim życzymy miłego świętowania, gdyż 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości możemy świętować przez okrągły rok!